تبلیغات
چاپ، چاپ سیلک، چاپ روی تیشرت - آموزش مجازی


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :bahar shirzad
تاریخ:دوشنبه 16 مرداد 1391-09:38 ق.ظ

آموزش مجازی

آموزش مجازی باتیک(مقدماتی)


فهرست مطالب

مقدمه 2
باتیك و تاریخچه آن 3
باتیك چیست 6
ویژگیهای پارچه برای چاپ باتیك 7
شناخت انواع رنگها برای رنگرزی ابریشم طبیعی 8
روش آماده سازی واكس 9
ابزار ایجاد نقش به شیوه نقاشی بر روی پارچه 7
تكنیكها در نقاشی باتیك 10
الف)قلم مو 10
ب) لوله های هدایت شونده 10
پ) باندانا 11
نقاشی بر روی پارچه های ابریشم 11
كار شناسی پارچه های باتیك 13

09111177409

09359116200   شیرزاد

ادامه مطلب را کلیک کنید تا بقیه متن را ببینید:


باتیك و تاریخچه آن
چاپ باتیك یا كلاغه‌ای را به نوعی میتوان نقش‌گذاردن بر روی انواع پارچه به خصوص ابریشم معنی كرد. كلمه باتیك از لغت Ambatik مشتق شده است كه معنی آن یك پارچه با نقاط كوچك است. باتیك، اصلش از كلمه جاوه‌ای ( یكی از جزایر كشور اندونزی ) Tirtik است كه به معنی فرایند و پایدار كردن بخشی از پارچه در برابر نفوذ رنگ است. یعنی محافظت از طرح‌ها پارچه با استفاده از گره زدن یا دوختن قبل از رنگرزی.
باتیك به معنای چاپ مقاوم است. این لغت با معنای خاص خود در جزایر جنوب شرقی آسیا و ژاپن هم رواج دارد و این هنر از ابتدا از این مناطق نشأت گرفته است اما بر طبق اسناد موجود اصالت این هنر به چین می‌رسد. پارچه‌های ابتدایی كه از غارها و یا قبور فراعنه پیدا شده است و همچنین رواج هنر چاپ باتیك در میان بومیان جاوه و سوماترا، موید این ادعاست. كه هنر چاپ پارچه قبل از رنگرزی به وجود آمده و انسان آن دوره میتوانسته با وسایل ساده و با استفاده از رنگ‌های طبیعی، گل یا عصاره بعضی از درختان پارچه را با نقش و نگار دلخواه بیارایند. پس از شناخته شدن رنگ های طبیعی، هنرمندان این دوره دریافته بودند كه با گره زدن و دوختن، چین دادن و یا لایه و تا كردن نقاط معینی از پارچه میتوان از نفوذ رنگ به داخل آن نقاط مخصوص و مورد نظر جلوگیری نمایند و در نتیجه یك طرح بسیار ساده و ابتدایی روی پارچه ایجاد می‌گردد.
در قرن 6 و 7 میلادی بازرگانان و كاروان‌هایی كه راه جاده ابریشم را می‌پیمودند این متاع را به عنوان سوغات و یا برای فروش به همراه خود می‌آوردند.
بیشتر نقشمایه ها در باتیك دارای معنای نمادین هستندو از طرح های سنتی كهن گرفته شده اند. متداول ترین طرح های باتیك متشكل از خطوط متقارن در هم بافته و نقش‌های ساده گیاهی هستند. با وجود این، تقریباً میتوان از هر نقش و طرحی برای چاپ یا نقاشی باتیك استفاده نمود.

تاریخچه باتیك :
از 2100 سال پیش از میلاد مسیح، انسان غارنشین آثاری از خود برجا نمانده است. این آثار گویای آن است كه انسان از ابزار مختلف، جهت چاپ بر روی پارچه آگاهی داشته است. مصریان با نقوشی كه بر دیوار غارها بر جا نهاده اند، سكاها با آثار باقی مانده پارچه در قبورشان و قالب‌های سنگی متعدد پیدا شده از آنها هر یك به نوعی سخن از قدمت این هنر دارند.
در ابتدایی ترین شكل چاپ، این چینی‌ها بودند كه به روایتی آغازگر این هنر و مبدع آن بودند و سپس در جاوه اندونزی با رنگهای طبیعی موجود، این هنر به اوج رونق خود رسید. در كره جنوبی كشف پارچه‌های مدفون شده به همراه مردگان و شواهد موجود در آریزونا و مكزیك، گویای اینست كه آنها نیز با اندكی تاخیر با نقش انداختن بر روی پارچه آشنا شده بوده‌اند.
در قرن هفدهم كشورهای هلند و فرانسه روش چاپ را از هند و چین اقتباس كرده و دنبال كردند. در سال 1678 میلادی اولین كارگاه چاپ باتیك در آمستردام شروع به كاركرد و سپس به تدریج كشور سوئیس نیز به جمع آنها پیوست. در این دوره باتیك كاران با ابداع ظرف مسی با یك لوله یا لوله‌های متعدد، واكس را بصورت خطوط متنوع بر روی پارچه ریخته و اسلوب كار خود را كامل‌تر كردند. در آن زمان نقش تك‌رنگ بود. از سده هجدهم در كشور‌آلمان باتیك آغاز شد و كم‌كم طرحهای چند رنگ متداول شد.
كشورهایی مثل تایلند، اندونزی، سریلانكا، هند و مالزی از پیشكسوتان این هنر به شمار می روند. كم كم این هنر به مرزهای ایران نیز نفوذ كرده و به شكلی كاملاً ساده به كار كرده است.
شهرهایی كه از قبیل تبریز، اسكو، دیزج، كهنمو، اسكندان، باویل و كهندان در این كارگوی سبقت از دیگر شهرها‌ گرفتند. از دوره صفویه یعنی حدود چهارصد سال پیش آثاری از چاپ پارچه در ایران یافته شده است. این آثار با نقوش داستانهای شاهنامه فردوسی و خمسه نظامی آراسته شده بود. در دوره مشروطیت این هنر در ایران رونق‌یافته و هنوز نیز در شهرهای مختلف به ویژه در شهرهایی كه نام برده شد، هنرمندان قدیمی مشغول به‌‌كار‌هستند.
با وجود اینكه زادگاه این هنر خاور دور است، اما گسترش آن در حدی بود كه امروزه در كشورهایی مثل آلمان و فرانسه نیز این هنر به اوج شكوفایی خود رسیده است. بطوری كه به راحتی میتوان در فروشگاهها انواع طیف‌های‌رنگ، انواع پارچه‌های ابریشمی با تو نالیته‌های مختلف رنگی و انواع وسایل این كار را تهیه كرد و این هنر، هنری كاملاً شناخته شده است.
بیشتر نقش مایه‌ها در بالتیك دارای معنای نمادین هستند و از طرحهای سنتی كهن گرفته شده‌اند.متداول ترین طرحهای باتیك متشكل از خطوط متقارن در هم بافته و نقش‌های ساده گیاهی هستند.
باتیك چیست؟
باتیك كلمه‌ای جاوه ایست و جاوه یكی از جزایر كشور اندونزی می‌باشد. با این وجود اصالت این هنر به چین می‌رسد. باتیك به معنای چاپ مقاوم است. در ایران نیز این هنر با نام‌های باسمه1 و قدك2 آغاز به كاركرد كه البته به نام چاپ كلاقه‌ای ( كلاغه‌ای ) نیز می شناسند. این نام به این دلیل بر روی این هنر گذاشته شد كه روش كار در ابتدا در ایران به صورت تك رنگ و تیره بود و روی نوعی روسری ابریشمی به ابعاد cm160×150 و یا cm170×160 انجام می‌شد كه به نام كلاغه معروف بود و در ضمن طرح‌هایی كه به وجود می‌آمد شباهت بسیار به پرهای كلاغ داشت.
در این روش ابتدا پارچه را در چند قسمت گره می‌زدند و سپس با رنگ سیاه یا یك رنگ تیره رنگ می‌كردند. پس از باز كردن پارچه نقوشی مانند پرهای كلاغ ایجاد می‌شد رنگهای مصرفی در این نوع تولیدات رنگ‌های راكتیو است كه بسیار مناسب می‌باشد.
بعدها توسط بومیان بدوی ساكن در اندونزی ماده‌ ای بوجود آمد كه این هنر را به دنیای نوینی بود. آنها از حل‌كردن برگ درخت موز در محلول سود سوزآور ماده چسبناكی بدست آوردند كه وقتی با خاك رس مخلوط می‌شد، آن را به عنوان ماده مقاوم با قلم روی پارچه استفاده می‌كردند.
در این هنر گاهی نقش ها،‌ توسط واكس3 مخصوص بصورت منفی ایجاد میشوند و زمینه رنگ شده جهت طرح بعدی آماده میشود و گاهی این طرح ها مستقیماً روی پارچه پیاده میشوند و به اصطلاح از روشهای باندا استفاده می‌شود.
در چاپ منفی طرح، ابتدا با وسیله مخصوص، واكسی بر روی پارچه بصورت طرح موردنظر گذاشته می‌شود و سپس پارچه را در حمام رنگ فرو می‌كنند. قسمتهای آغشته به واكس رنگ را به خود جذب نمی‌كند و طرح موردنظر را ایجاد می‌كند.
ویژگیهای پارچه برای چاپ باتیك :
پارچه های مناسب برای چاپ باتیك باید دارای دو ویژگی مهم باشد :
1- رنگرزی آنها در درجه حرارتهای پایین یعنی 30 تا 40 درجه سانتی‌گراد امكان پذیر باشد.
در چاپ باتیك به دلیل استفاده از واكس بر روی پارچه، در هنگام رنگ‌آمیزی وقتی درجه حرارت حمام رنگرزی به 50 درجه سانتی‌گراد و بالاتر می رسد، واكس موجود روی پارچه جدا شده و سپس خراب شدن نقشهای ایجاد شده روی پارچه میشود. از سالهای گذشته تاكنون از پارچه‌های پنبه‌ای و ابریشمی كه در درجه حرارت‌های پایین نیز جذب رنگ مطلوبی دارند برای چاپ باتیك استفاده شده است.
2- پارچه باید تا حد امكان ظریف باشد.
ظرافت پارچه باید به حدی باشد كه واكس باتیك امكان عبور از ضخامت پارچه و ظاهر شدن بر روی طرف دیگر آن را داشته باشد. در صورت ضخیم بودن پارچه، واكس امكان عبور از درون آن را پیدا نكرده و فقط یك طرف پارچه را می‌پوشانند. لذا در هنگام رنگرزی، رنگ از پشت پارچه به قسمتهای پوشیده شده از واكس نفوذ كرده و سبب از بین‌رفتن نقش ایجاد شده روی آن می‌گردد. با توجه به دو ویژگی فوق میتوان گفت كه پارچه‌های ابریشمی بهترین شرایط بهترین شرایط را برای چاپ باتیك را دارا می‌باشند.
امروزه در ایران و سایر كشورها از این نوع پارچه برای چاپ باتیك استفاده می‌شود.
شناخت انواع رنگ‌ها برای رنگرزی ابریشم طبیعی :
رنگهای مورد استفاده در باتیك انواع مختلفی دارند. برای داشتن رنگ‌های شفاف روی پارچه و ماندگاری طولانی‌تر رنگ‌ها، لازم است به حلال این رنگ‌ها، یعنی آب مورد استفاده توجه خاص داشته باشیم. همانطور كه میدانید آب‌مصرفی ما دارای املاح معدنی فراوان است. این املاح در حین رنگرزی باعث ناهماهنگ شدن رنگ بر روی پارچه می‌شوند و به مرور زمان نیز با اجزای رنگی تركیب شده، با آنها واكنش نشان می‌دهند و باعث ایجاد لكه‌های ناخواسته حاصل از رسوبات این واكنش‌ها می‌گردند. لذا استفاده از آب سبك و بدون املاح، امری لازم و ضروریست.
رنگها در تقسیم بندی كلی شامل دو گروه رنگهای طبیعی و رنگ‌های شیمیایی هستند.
رنگهای طبیعی نیز خود به دو گروه رنگ‌های گیاهی و رنگ‌های حیوانی تقسیم می‌شوند. همچنین رنگ‌های شیمیایی نیز شامل رنگ‌های مستقیم، رنگ‌های راكتیو، رنگ‌های اسیدی، رنگ‌های سپلكس، رنگ‌های بازیك و رنگهای دیگر می‌باشد.
معروف ترین و پركارترین رنگ‌ها در هنر فن باتیك، رنگهای بازیك، راكتیو و رنگهای گیاهی می‌باشند.
این دسته رنگها چون طی فرایند جوشیدن و حرارت آماده مصرف می‌شوند، باید پس از این كه كاملاً سرد شدند از آنها استفاده نمود، چون ماده مقاوم یا واكس در مقابل حرارت مقاوم نیست و در اثر حرارت رنگ، مقاومت خود را از دست خواهد داد. امروزه نوع دیگری از رنگهای باتیك نیز در بازار موجود است كه این رنگها به صورت خمیر در ظروف یا تیوپ‌های با اندازه‌های مختلف موجودند.
این رنگها به راحتی در آب حل می‌شوند و پس از خشك شدن از ثبات كافی برخوردارند و در اثر شست‌ و شو از بین ‌‌‌نمی‌روند.
برخی رنگ‌های موجود در بازار با نام‌های تجاری زیر موجود می‌باشند :
Silk LB- Tex tail- Pbeo- Acrylic- Pentel

روش آماده سازی واكس :
در قدیم برای تهیه واكس از برگ درخت موز و سود سوزآور به همراه خاك رس استفاده میشد. ولی بعدها برای تهیه واكس از صمغ و موم زنبور عسل و سقز استفاده كردند. این روش اولیه بار به وسیله ایرانیان آغاز شد و شیوه قبلی را از دور خارج ساخت. شیوه كار به این صورت بود كه با مخلوط مواد بالا سطح پارچه را می‌پوشانند و سپس طرح مورد نظر را از روی آن می‌تراشیدند و رنگ می‌كردند. هنگام رنگرزی، الیاف محل‌های تراشیده شده رنگ را به خود می‌گرفت. دوباره روی آنها را با مخلوط بالا می‌پوشاندند و سپس قسمت‌های دیگر را می‌تراشیدند و رنگ‌می‌كردند.
اكنون به جای صمغ از پارافین به همراه موم و سقز استفاده میشود. در برخی مناطق از پیه گاو و با گوسفند نیز به همراه سه ماده قبلی استفاده میشود كه این به تكنیك موردنظر و همچنین سردی و گرمی هوا محل بستگی دارد.
مواد لازم برای تهیه واكس مورد نیاز برای نقاشی به شرح زیر است :
الف- پارافین منجمد 100 گرم
ب- موم طبیعی خالص 20 گرم
ج- سقز طبیعی 5 گرم
ابزار ایجاد نقش به شیوه نقاشی روی پارچه :
در قسمت ذیل به وسایل موردنیاز برای نقاشی پارچه در باتیك اشاره‌ای كوتاه می‌كنیم :
1- پارچه ایمنی متناسب با طرح
2- طرح مورد نظر
3- مداد برای انتقال طرح روی پارچه
4- انواع قلمو
5- لوله‌های هدایت كننده موم ( تیان ، تاجنیتیك )
6- میزكار
7- چهارچوب ( كلاف چوبی ) برای كشیدن پارچه
از چهارچوب برای ثابت نگهداشتن پارچه استفاده می‌كنند و ساختار چهارچوب به صورت یك قاب مربع یا مستطیل شكل با شیارهایی داخل آن است كه میتوان در اندازه‌های مختلف تغییر داد. پارچه با پونزبر كلاف چسبانده‌می‌شود.
8- ظرف مسی برای گرم كردن واكس
9- پالت رنگ برای در دسترس بودن رنگها
10- اتو برای تثبیت و پارافین گیری
تكنیكها در نقاشی باتیك :
تكنیكها در نقاشی باتیك عبارت است از :
الف- قلم مو ب- لوله‌های هدایت شونده Cantiny یا تاجنیتیك
پ- روش tieanddye یا باندا ث-روش تا عنكبوتی
ج-نمك چ-الكل
الف- قلمو
در این شیوه طرح مورد نظر را روی پارچه منتقل می‌كنند و سپس پارچه را روی میز پهن كرده توسط قلمو قسمتهایی از طرح را كه مدنظر است با موم می‌پوشانند. در این شیوه بازی خطوط قلمو و كلفتی و نازكی خطوط كه با موم گرفته شده است زیبایی فوق‌العاده‌ای به كار می‌دهد.
ب- لوله های هدایت شونده :
اعتقاد بر این است كه cantiny تماماً اختراع جاوه‌ای‌ها می‌باشد. cantiny و یا همان تاجنتیك، لوله مسی كوچك نازكی است كه به یك كاسه خیلی كوچك كه دهانه تنگی دارد جوش خورده است.
همچنین یك دسته خیزرانی كوتاه نیز به آن منتقل است كه طول آن یازده سانتی‌متر می‌باشد. این ظرف مسی از موم مذاب پر می‌شود و سپس توسط هنرمند طرح‌های مورد نظر خود را توسط آن روی پارچه می‌كشند. لوله‌های‌ cantiny اندازه‌های مختلفی دارد و براساس ظرافت خطوط، نوع آن را می‌توان تعیین كرد. از لوله‌هایی با قطر یك میلیمتر برای كارهای ظریف تا لوله‌های عریض برای طرح‌های بزرگ وجود دارند. طرح‌هایی كه به صورت راه‌ راه می‌باشند با cantiny كه لوله‌های بیشتری دارد انجام می‌شود.
پس از اینكه پارچه به موم آغشته شد با قلم مو رنگهای مورد نظر را در بین خطوطی كه با موم گرفته شده منتقل‌می‌كنند.
پ) tieanddye ( باندانا ) :
این تكنیك كه ابتدا در هند انجام شد، بسیار متنوع می‌باشد و میتوان طرح‌های انتزاعی و غیرهندسی را ایجاد‌كرد. موقعیت در این روش زیاد است و بستگی به هوش و زكاوت و تدابیر استادكار دارد. به این صورت كه با محكم بستن قسمتهایی از پارچه توسط یك نخ محكم و فرو بردن آن به صورت موضعی یا تمامی در محلول رنگ، نقشهایی بر پارچه پیاده می‌شود.
حال میتوان قسمتهای دیگر پارچه را محكم بسته و مجدداً در محلول رنگ فرو برد و در همین حال عمل بستن قسمتهای دیگر را ادامه و در محلول رنگ دیگر فرو برد. بدین صورت میتوان ضمن حفظ قسمت یا قسمتهایی از سطح پارچه، رنگهای تركیبی از دو یا چندین رنگ را در سطح پارچه ایجاد نمود. همان طور كه گفته شد نقش ایجاد كننده آزادانه قابل تغییر است به این صورت كه میتوان با روشهای مختلف تغییرات بسیار جالبی در سطح پارچه ایجاد نمود.
نقاشی بر روی پارچه‌های ابریشمی :
همانطور كه در قسمتهای گذشته شیوه واكس برای نقاشی باتیك توضیح داده شد اینك نوبت به اجرای آن و نحوه نقاشی بر روی پارچه می‌گردد.
واكس كه آماده كردیم را بر روی حرارت متوسط قرار می‌دهیم تا واكس گرم باقی بماند.
سپس در همین حال پارچه موردنظر را كه معمولاً ابریشم و گاهی اوقات نیز ساتن می باشد را بر روی چهارچوب متحرك توسط پونز از هر چهار طرف كشیده و متصل می‌كنیم تا همانند یك بوم نقاشی گردد. البته اگر قبل از این مرحله طرح مورد نظر بر روی پارچه ترسیم شود بهتر است.
بعد از این دو مرحله ترسیم نقوش و بوم كردن آن بر روی چهارچوب، توسط واكس شروع به ترسیم خطوط و مكانهایی كه نمی‌خواهیم رنگ بر روی آنها قرار گیرد می‌كنیم.
بعد از آن طبق مواردی كه گفته شد شروع به رنگ آمیزی طرح می‌كنیم. البته باید دقت شود رنگ به اندازه این بوقلمو نباشد كه بر روی كار رنگ پخش شود و از قسمتهای موم خورده بگذرد و پارچه را لك كند. وقتی كار رنگ‌آمیزی به پایان رسید میتوان پارچه را مثل لباس و غیره باتیك گیری كرد و شست.
اگر پارچه‌ ما كوچك باشد مثل دستمال و یا تابلو احتیاج به دستگاه باتیك گیری ندارد میتوان با چند صفحه روزنامه و اطو واكس را از روی پارچه برداشت. به این ترتیب كه روی میز یك پارچه نخی نرم، یا چیزی شبیه آن به اندازه پارچه موردنظر پهن كرده چند ورق روزنامه در زیر پهن كرده و كار را بر روی آن قرار می دهیم و بر روی آن نیز چند عدد روزنامه می‌گذاریم و با اطوی داغ بر روی آن می‌كشیم به علت حرارتی كه اتو تولید می‌كند واكسها به حالت مایع روان در می‌آید و به چربی روی پارچه از بین رفته و حاله‌ای اطراف طرح ایجاد شده است. برای اینكه تمامی چربی پارچه گرفته شود و پارچه لك نگیرد، پارچه را داخل بنزین چند مرتبه مالش می‌دهیم تا چربی باقی‌مانده نیز گرفته شود. بعد آن را در جایی قرار می‌دهیم تا بنزین متصاعد شود، به این ترتیب كار ما حاضر است.

كارشناسی پارچه‌های باتیك :
1. استفاده از رنگ‌ های طبیعی به كار ارزش بالاتری می‌بخشد ولی در صورت استفاده از رنگ‌های شیمیایی، این رنگ‌ها باید قابلیت استفاده در رنگرزی با درجه حرارت ‌های كم را داشته باشند و رنگ‌ها متنوع و كاملاً ثابت در برابر نور، شستشو و گذر زمان باشند.
2. واكس مورد استفاده باید از كیفیت مناسب برخوردار بوده و پس از پایان كار، بویی از آن به جا نماند.
3. بر روی پارچه اثراتی از نقش پریدگی و چند رنگی ‌های ناخواسته نباشد. ولی چاپ به گونه‌ای انجام شده باشد كه رگه‌های متعدد و رنگی بر روی پارچه ایجاد شده باشد.
4. نقاشی باتیك بر چاپ باتیك برتری دارد و لذا هر چه نقش‌ها ابتكاری و جدید ( در چهارچوب نگاره‌های سنتی ) باشد ارزش كار بالاتر می‌رود.

09111177409

09359116200   شیرزاد


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


밤알바
چهارشنبه 12 تیر 1398 09:53 ب.ظ
thanks to my father who shared with me concerning this website this website is truly amazing
brand cialis generic
یکشنبه 2 تیر 1398 10:28 ب.ظ

Factor nicely used..
cialis professional from usa cialis mit grapefruitsaft interactions for cialis generic cialis levitra click here take cialis cialis venta a domicilio best generic drugs cialis weblink price cialis usa cialis online cialis baratos compran uk
http://pinszamkwoods.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 03:09 ب.ظ

Fantastic advice. Kudos!
viagra cialis levitra generic cialis levitra generic cialis tadalafil weblink price cialis cialis australia org weblink price cialis generic low dose cialis cialis super acti cialis prezzo al pubblico cialis sans ordonnance
http://mersphepho.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 10:44 ب.ظ

Regards! I value this.
cialis daily reviews cialis en mexico precio cialis dosage we use it cialis online store venta cialis en espaa generic cialis 20mg tablets cialis taglich cialis lilly tadalafi cialis sicuro in linea order cialis from india
http://dercountfib.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 06:58 ق.ظ

Incredible a good deal of good information!
tesco price cialis comprar cialis navarr buy cialis online cheapest best generic drugs cialis cialis cipla best buy click here to buy cialis cialis 5 mg effetti collateral we recommend cheapest cialis ou acheter du cialis pas cher cialis generika
Buy cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:49 ب.ظ

Superb data. Thanks!
cialis 20mg preis cf cialis tadalafil online cialis kaufen cialis generico comprar cialis navarr link for you cialis price i recommend cialis generico cipla cialis online cialis dosage amounts buying cialis overnight
how much cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:55 ب.ظ

Helpful posts. Cheers.
cialis wir preise click here take cialis non 5 mg cialis generici cialis generisches kanada tarif cialis france precios cialis peru cialis daily reviews cialis 5 effetti collaterali generic cialis with dapoxetine buying brand cialis online
http://cleatenchrom.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:42 ق.ظ

You said it perfectly..
only now cialis 20 mg enter site very cheap cialis venta cialis en espaa cheap cialis cialis 5 mg effetti collateral cialis for sale tadalafil tablets tarif cialis france buy cialis online legal acheter du cialis a geneve
http://earneven.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 04:57 ق.ظ

Incredible tons of fantastic facts.
tadalafil 10 mg cialis great britain wow cialis tadalafil 100mg warnings for cialis cialis e hiv where do you buy cialis buy name brand cialis on line buy cialis sample pack side effects for cialis are there generic cialis
http://specdoubtgi.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 01:58 ب.ظ

You definitely made your point!
price cialis per pill prix cialis once a da cialis 30 day trial coupon pastillas cialis y alcoho cialis daily dose generic cialis baratos compran uk acheter cialis meilleur pri enter site 20 mg cialis cost cialis 5 mg what is cialis
Online cialis
شنبه 25 خرداد 1398 07:54 ب.ظ

You actually said it effectively!
order cialis from india cost of cialis cvs price cialis best cialis venta a domicilio warnings for cialis cilas canadian discount cialis usa cialis online price cialis wal mart pharmacy buy name brand cialis on line
buy cialis 50mg
شنبه 25 خرداد 1398 05:41 ق.ظ

Valuable material. Cheers!
chinese cialis 50 mg acheter cialis kamagra pastillas cialis y alcoho cialis cuantos mg hay cialis y deporte cialis kaufen bankberweisung cialis 5mg billiger estudios de cialis genricos india cialis 100mg cost cialis reviews
cialis online sales
جمعه 24 خرداد 1398 01:09 ق.ظ

Thanks, I value this!
viagra vs cialis vs levitra cialis en 24 hora 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis prezzo in linea basso cialis soft tabs for sale look here cialis order on line get cheap cialis canadian cialis cialis reviews cialis 50 mg soft tab
Cialis prices
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:32 ق.ظ

Thanks a lot! An abundance of posts.

cialis patent expiration cialis daily dose generic cialis soft tabs for sale cialis coupons printable cialis taglich compare prices cialis uk ou acheter du cialis pas cher cialis 100mg suppliers weblink price cialis i recommend cialis generico
cialis coupons for walmart
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:27 ب.ظ

Well voiced indeed. .
sublingual cialis online buy cialis online cheapest cialis et insomni price cialis wal mart pharmacy where do you buy cialis precios de cialis generico cialis uk cialis 20mg preis cf cialis 30 day sample generic cialis soft gels
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 09:42 ب.ظ

Thanks a lot! I value this.
generic cialis with dapoxetine cialis para que sirve cialis canada on line cialis in sconto generic cialis soft gels import cialis cialis vs viagra achat cialis en suisse link for you cialis price cialis super acti
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:54 ب.ظ

Great information, With thanks!
cialis generico milano low dose cialis blood pressure we choice cialis uk cialis sicuro in linea cialis 20mg preis cf cialis prices in england cialis pills cialis preise schweiz viagra vs cialis vs levitra cialis without a doctor's prescription
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 10:18 ق.ظ

Incredible a good deal of terrific info!
brand cialis nl cialis vs viagra cialis online cialis side effects dangers cialis coupons printable buy brand cialis cheap buy cialis online legal cialis generico postepay achat cialis en suisse free cialis
http://www.ostroga.opole.pl
جمعه 6 اردیبهشت 1398 10:37 ق.ظ
国内発送の中で最高峰の品質です、ブランド品を再現します,ブランドコピー財布など世界有名なブランド財布商品が満載!
http://www.evreux-nature-environnement.org/v2/node/367
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 07:14 ق.ظ
スーパーコピー2018最新作高品質のブランド財布コピー,ブランド時計コピー,ブランドバッグコピー,スーパーコピーブランド商品は好評通販中!
https://www.mbusc.com.au
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 07:14 ق.ظ
スーパーコピーブランドN級品
https://www.sheetplantassociation.com
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 06:56 ب.ظ
ブランドコピー激安専門店
https://www.samouzdrawianie.pl
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 06:55 ب.ظ
弊店はロレックススーパーコピー等の最高級スーパーコピー時計の直営店です。
http://canadianorderpharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 04:30 ق.ظ

Truly a lot of awesome advice.
drugstore online shopping drugs for sale on internet northwest pharmacies mail order canada online pharmacies medication canada vagra canadian pharmaceuticals reviews cialis from canada canada medication pharmacy trust pharmacy canadian canadian pharmacy
Cialis online
جمعه 16 آذر 1397 10:13 ق.ظ

You stated that superbly.
wow look it cialis mexico buy cialis online cheapest cialis for sale south africa cialis 05 prezzo di cialis in bulgaria comprar cialis 10 espa241a tadalafil 20 mg cuanto cuesta cialis yaho buy cialis online legal achat cialis en itali
buy cialis online us pharmacy
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:04 ب.ظ

You mentioned it exceptionally well.
free generic cialis viagra cialis levitra cialis authentique suisse generic cialis pro rx cialis para comprar cialis generico milano no prescription cialis cheap acquisto online cialis cialis 20 mg effectiveness only now cialis 20 mg
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:08 ب.ظ

You actually explained that very well.
cialis bula cialis great britain prix cialis once a da cialis para que sirve cialis pills boards brand cialis nl buy cialis online nz cialis pills price each generic cialis levitra cialis sicuro in linea
buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:32 ق.ظ

Seriously lots of fantastic data.
generic cialis soft gels viagra cialis levitra cialis generico postepay generic cialis pro link for you cialis price venta de cialis canada dosagem ideal cialis cialis 20 mg effectiveness cialis generika generic cialis levitra
buy cialis without a doctor's prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 06:16 ب.ظ

Wonderful info, Thank you.
cialis canada cialis prices cialis en mexico precio trusted tabled cialis softabs viagra cialis levitra free generic cialis how to buy cialis online usa cialis generique 5 mg tarif cialis france purchasing cialis on the internet
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 07:05 ق.ظ

You've made your point very clearly.!
cialis prices in england cialis canadian drugs trusted tabled cialis softabs non 5 mg cialis generici cialis 5mg prix cost of cialis per pill cialis 5 effetti collaterali where to buy cialis in ontario acquistare cialis internet ou acheter du cialis pas cher
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30